Lekarze z miejskiego szpitala im. J. Strusia chcą przebadać ok. 5 tysięcy osób - za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się.
Pilotażowy projekt ma zwiększyć wykrywalność zakażeń HCV - czyli wirusem zapalenia wątroby typu C. To ogromne przedsięwzięcie - zakłada przeprowadzenie 25 tysięcy badań przesiewowych w wybranych placówkach w województwach mazowieckim i wielkopolskim.
Badania mieszkańców Poznania i innych miejscowości są wykonywane codziennie, również w niedzielę i święta, od godz. 8:30 do 21:00. Pacjent nie musi być na czczo, nie musi się też wcześniej przygotowywać. Można przyjść do nas prosto z ulicy.
Przed badaniem pacjenci dostaną anonimową ankietę. Znajdą się w niej pytania o wcześniejsze choroby, a także o sytuacje, w których mogło dojść do zakażenia. Samo badanie jest bardzo proste: polega na pobraniu kropli krwi z palca (podobnie, jak robią to osoby z cukrzycą przy oznaczaniu glikemii). Po 20 minutach można już dostać wyniki.
Wynik ujemny oznacza, że do zakażenia nie doszło. Dodatni - informuje o tym, że w organizmie są przeciwciała przeciwko wirusowi HCV. To jednak nie musi jeszcze definitywnie oznaczać zakażenia.
Punkt testów znajduje się w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) szpitala im. J. Strusia oraz w Nocnej i Świątecznej Pomocy Doraźnej - zwanej popularnie "wieczorynką" (przy ul. Szwajcarskiej).
źródło: link