Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Muzeum Armii „Poznań”
📌 adres: Al. Armii Poznań w Parku Cytadela – Mała Śluza (pokaż na mapie)
Muzeum znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku.
Estakada Zachodnia służyła do komunikacji pomiędzy Fortem Winiary a zbudowanym na końcu Małej Śluzy Fortem św. Wojciecha (Hakego). Aż do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.
W wyniku klęski wrześniowej Cytadelę ponownie obsadziły oddziały niemieckie (Wehrmacht). Mimo zniszczeń spowodowanych zaciekłymi walkami o twierdzę w lutym 1945 roku, ciąg kazamatowy Estakady Zachodniej ocalał. Po wojnie użytkowany był przez Zarząd Zieleni Miejskiej, spełniając funkcje administracyjno-gospodarcze.
W 1974 roku z inicjatywy środowisk kombatanckich na murze przeciwskarpy odsłonięto pierwszą z czternastu tablic upamiętniających poszczególne jednostki i formacje Armii „Poznań”. W latach 1979-1982 w estakadzie przeprowadzono prace remontowo-budowlane dla potrzeb wystawienniczych. 31 sierpnia 1982 roku we wnętrzu korytarza kazamatowego otwarto ekspozycję stałą Muzeum Armii „Poznań”, obecnie – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią Wojska Polskiego okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek wielkopolskich. W swoich zbiorach posiada materiały ikonograficzne, dokumenty, sztandary, broń, umundurowanie oraz wiele innych pamiątek historycznych. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja zdjęć, ukazujących życie codzienne i służbę w wielkopolskich garnizonach. Duże znaczenie źródłowe ma wielkoformatowy plan Poznania z 1932 roku, opracowany w Komendzie Miasta z zaznaczonymi obiektami i gruntami wojskowymi.
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek nieczynne
wtorek-niedziela 10:00-16:00
KASA MUZEALNA CZYNNA JEST DO 15:30
Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celach, dla których nam je udostępniłaś/udostępniłeś. W każdej chwili będziesz mogła/mógł uzyskać dostęp do swoich danych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych będzie 43MEDIA (NIP 1132613119). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności i cookies pod adresem poznan4free.pl/cookies.