Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zostało otwarte 10 czerwca 1978 r. i jest najmłodszym muzeum w Polsce poświęconym pisarzowi.
Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84 nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, intrygującego człowieka, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z Noblistą, jego twórczością i rodziną.
Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro – budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski – prezydent miasta.
Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.
Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, kolekcja rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, w skład której wchodzi odlew prawej dłoni i maska pośmiertna pisarza, rękopisy utworów, m. in. fragment Potopu, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.
Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.
Godziny otwarcia
od wtorku do soboty 9:00 – 16:00
poniedziałki, niedziele i święta nieczynne.
Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się na 45 min przed zamknięciem Muzeum.
Ostatni Zwiedzający muszą opuścić ekspozycję na 15 min przed zamknięciem Muzeum.
CENY BILETÓW WSTĘPU
normalny 4 zł
ulgowy 2 zł
promocyjny 1 zł
z ofertą specjalną 1 zł
z oprowadzaniem 50 zł
na lekcję muzealną 110 zł
na warsztaty 100 zł
Uwaga! W sobotę wstęp wolny!
[Uwaga! Sugerujemy, aby przed wizytą potwierdzić w placówce godziny i dni otwarcia, zwłaszcza w dni świąteczne, długie weekendy itp.]
Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celach, dla których nam je udostępniłaś/udostępniłeś. W każdej chwili będziesz mogła/mógł uzyskać dostęp do swoich danych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych będzie 43MEDIA (NIP 1132613119). Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności i cookies pod adresem poznan4free.pl/cookies.