Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

📌 adres: Stary Rynek 9 (pokaż na mapie)

💻 www: mnp.art.pl/wielkopolskie-muzeum-wojskowe
Muzeum mieści się w centralnej części Starego Rynku, w jednym z dwóch wybudowanych po zniszczeniach wojennych pawilonach.
W ekspozycji stałej muzeum prezentuje broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie z okresu od X do XXI w. Zdobi ją malarstwo batalistyczne, m.in. największy i najbardziej efektowny fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r., który jest jednym z niewielu obiektów ocalałych z przedwojennych zbiorów muzeum. Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza) rotmistrza miejskiego z 1580 r., zdobiony na napleczniku herbem miasta Poznania. Na wyróżnienie zasługuje również zbiór muzealiów dotyczących Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Wojsk Wielkopolskich, z których swój rodowód wywodzi właśnie Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.
Obok ekspozycji stałej muzeum organizowane były i są wystawy czasowe w pierwszej części parteru budynku, a okolicznościowe pokazy w innych dostępnych i związanych z ekspozycją stałą miejscach. W latach 1973-2012 kierownikiem muzeum był Tadeusz Jeziorowski. Jego pracę kontynuował Jarosław Łuczak a od 2022 Leszek Rościszewski. W powojennym okresie działalności odtworzonego muzeum zgromadzono kilkadziesiąt tysięcy eksponatów pozyskanych w głównej części od byłych żołnierzy, ich rodzin i kolekcjonerów. Kontynuowana jest działalność wystawiennicza, prowadzona działalność naukowa i wydawnicza, szeroka jest też oferta edukacyjna.
[opis pochodzi ze strony Muzeum]

Poniedziałek Nieczynne
Wtorek 10:00-16:00
Środa 10:00-16:00
Czwartek 10:00-18:00
Piątek 10:00-20:00
Sobota 10:00-17:00
Niedziela 10:00-17:00
Kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Normalny 15 zł
Ulgowy 10 zł
Dzieci i młodzież ucząca się / 7-26 lat 1 zł

We wtorki obowiązuje wstęp wolny!

[Uwaga! Sugerujemy, aby przed wizytą potwierdzić w placówce godziny i dni otwarcia, zwłaszcza w dni świąteczne, długie weekendy itp.]

 zgłoś błąd/zmianę

Zobacz też...

Dodaj swoje wydarzenie na stronie Poznań4free!
Dołącz do naszych Fanów!
Wesprzyj działalność serwisu Poznań4free!
wróć na stronę główną