Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

„Niewygoda” | Wystawa Kornela Ofierskiego

„Niewygoda” | Wystawa Kornela Ofierskiego
📅 Data rozpoczęcia: środa, 07 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 25 lutego 2024

📌 Miejsce: Poznań, Centrum Kultury ZAMEK (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️Wernisaż 7.02.2024 | g. 18
Laboratorium (CK Zamek w Poznaniu)

Czas trwania 8.02-25.02.24 | g. 12-21

„Niewygoda” to wystawa, która mierzy się z tematem lęku i towarzyszącymi mu stanami. Czy jednak na pewno? W konfrontacji z pracami prezentowanymi w przestrzeni Laboratorium, ta teza może się wydawać pewnym uproszczeniem. Obiekty i grafiki przygotowane przez Kornela Ofierskiego bazują na pojęciu „nieokreślonego niepokoju”, autorstwa wybitnego polskiego lekarza psychiatry, geniusza w swojej dziedzinie, Antoniego Kępińskiego. Klasyfikując rodzaje lęku nerwicowego zauważył on, że: „Najpowszechniejszym jest nieokreślony niepokój: free floating anexiety. Trafnie lęk ten został określony w starożytnej księdze medycznej Żółtego Cesarza jako «podobne do choroby niespokojne napięcie». Nieokreślony niepokój nerwicowy polega bowiem na odczuciu napięcia wewnętrznego, napięcia, które odczuwa się w mięśniach, w narządach wewnętrznych i w psychice. Napięcie, które w słabym nasileniu jest nawet korzystne, pobudza bowiem do aktywności, do większego wysiłku umysłowego i fizycznego, ale w większym natężeniu staje się paraliżujące”.

Grafiki Ofierskiego są nie tyle ilustracją „nieokreślonego niepokoju”, co dowodem późniejszych efektów jego oddziaływania. Stanem rezonującym w formie i tematyce proponowanych przez poznańskiego artystę prac. Na wystawie można zobaczyć m.in. fragment cyklu „Głowy”, traktujący o niedoskonałościach charakteru czy wręcz defektach ludzkiej osobowości. Instalacja „Tylko nie wnoś piasku do domu” to z kolei wizualizacja przebijających się w dorosłym życiu dziecięcych traum. Te i inne prace mają za cel odwzorowanie stanu niewygody, odczuwanego w momencie pozornego spokoju. Powidoków, które utrzymują się pod powiekami długo i uparcie. Niewygody będącej implikacją choroby nerwicowej, skutkującej między innymi napadami paniki, z którymi sam autor mierzy się od lat.
-----

Kornel Ofierski – absolwent kierunku grafika warsztatowa na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyplom magisterski z litografii pod opieką prof. Stefana Ficnera uzyskał w 2015 roku. Obecnie asystent w tejże pracowni. W swojej twórczości zajmuje się grafiką warsztatową, projektową, dźwiękiem oraz działaniami przestrzennymi. Założyciel Pracowni Rakla, otwartej pracowni graficznej, której głównym celem jest promowanie litografii. Inicjator wielu warsztatów, pokazów oraz spotkań dotyczących tejże techniki druku. Współtworzył kolektyw wydawniczy Ostrøv promujący wydawnictwa artystyczne, często self-publishingowe. Współtworzył i kuratorował wiele wystaw oraz spotkań autorskich. Realizował projekty mi.in. w ramach: Poznań Design Days, Malta Festival Poznań, 48 Stunden Neukölln Festival Berlin, FAMA – Świnoujście, XPRINT, Poznań Art Week czy programu Rezydenci w Rezydencji CK ZAMEK w Poznaniu. Swoje prace pokazywał między innymi na Międzynarodowym Konkursie Litograficznym Litho Kielce, Konkursie 30/30 – wystawie najlepszych polskich okładek oraz International Art Exhibition Phenomena.
------

WYMIANY
To cykl wystaw prezentujących dokonania artystyczne prowadzących pracownie plastyczne CK ZAMEK. Artystki i artyści przygotowujący ekspozycję w ramach „Wymian” indywidualnie decydują o charakterze i formule swojej wystawy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w kategoriach: wystawa

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Poznaniu

+
Dodaj swoje wydarzenie na stronie Poznań4free!
👍 fanpage ☕ postaw kawę