Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

Wystawa Astronomia i księgi. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika

Wystawa Astronomia i księgi. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 16 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📅 Data zakończenia: poniedziałek, 11 marca 2024

📌 Miejsce: Poznań, Biblioteka Raczyńskich, al. Karola Marcinkowskiego 23 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️Na wystawie w Galerii Atanazego prezentowane będą woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r. Pozostała część wystawy to dzieła przed- i pokopernikańskie. Będą to inkunabuły i starodruki w tym dzieła takich autorów jak Ptolemeusz (jego "Geografa", znana również pod nazwą "Cosmographia"), Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i innych. Ponadto atlasy nieba Andreasa Cellariusa w wydaniachz XVII i XVIII w. Starodruki te, a będzie ich blisko 30, pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, ale także z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Kórnickiej PAN, Biblioteki Głównej UAM. Wystawę będzie dopełniał XVII-wieczny portret M. Kopernika autorstwa J. Gładysza ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Kórniku oraz globus nieba z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wprowadzeniem i zaproszeniem do ekspozycji prezentowanej w Galerii będzie wystawa planszowa zaprojektowana przez artystę grafika prof. Krzysztofa Białowicza, która artystycznie ukazuje 14 egzemplarzy pierwszych wydań De revolutionibus, jakie znajdują się obecnie w zbiorach 12 bibliotek w Polsce. Plansze prezentują poszczególne egzemplarze w sposób niezwykle atrakcyjny dla widza, łącząc warstwę ilustracyjną z przygotowanymi przez bibliologów komentarzami i opisami stanowiącymi dopełnienie edukacyjnych walorów wystawy.

Wystawa kopernikańska: Astronomica et libri. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika prezentowana w Bibliotece Raczyńskich od 16 lutego do 11 marca 2024 r., będzie zamykała „Rok Kopernikański” i obchody 550. rocznicy urodzin toruńskiego astronoma.

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku 9.00 – 20.00, w soboty 10.00 – 17.00.

Podczas wernisażu wykład Wielkie księgi, wielkie syntezy wszechświata: Ptolemeusz, Kopernik, Brahe, Kepler wygłosi prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie i członek korespondent PAN)

Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 21, 28 lutego oraz 6 marca o 13.30, zgłoszenia: [email protected]
Szkoły zainteresowane bezpłatnym oprowadzaniem prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w kategoriach: wystawa

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Poznaniu

+
Dodaj swoje wydarzenie na stronie Poznań4free!
👍 fanpage ☕ postaw kawę