Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

S M XL | I Katedra Malarstwa UAP

S M XL | I Katedra Malarstwa UAP
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 23 lutego 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: czwartek, 4 kwietnia 2024

📌 Miejsce: Poznań, ul. Półwiejska 42 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️S M XL

Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar
ul. Półwiejska 42
Wernisaż: 23.02.2024, g.18.00
23.02 - 7.04.2024 w godzinach od 12:00 do 20:00

Kuratorzy: Andrzej Pepłoński / Natalia Czarcińska

Natalia Czarcińska / Diana Fiedler / Anna Goebel / Wojciech Gorączniak / Marek Jakuszewski / Paweł Kaszczyński / Monika Korona / Julia Królikowska / Ewa Kubiak / Ewa Kulesza / Dominik Lejman / Krzysztof Markowski / Jerzy Muszyński / Andrzej Pepłoński / Kinga Popiela / Dorota Tarnowska-Urbanik / Lidia Wojcieszek / Andrzej Zdanowicz

Wystawa S M XL jest kolejną prezentacją twórczości pedagogów I Katedry Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Także, podobnie jak w poprzednich edycjach wystaw katedralnych, a odbyły się one m in. w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał (2015), w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (2016) i BWA w Pile (2021), w wystawie w Galerii na Dziedzińcu prezentowana jest również twórczość kilkorga artystów zaprzyjaźnionych, choć formalnie przypisanych w strukturze Uczelni innym miejscom. Artyści ci swoją twórczością świetnie wpisują się w specyficzny, niejednorodny i otwarty charakter I Katedry Malarstwa. W jej składzie, obok czterech Pracowni Malarstwa (tzw. sztalugowego) są także: Pracownia Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce, Pracownia Tkaniny Artystycznej oraz Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej.

Pojawiające się w kontekście Uczelni dwuznaczne słowo „akademizm”, „uczenie sztuki”, w obiegowym rozumieniu tych pojęć, oznacza: konserwatyzm, zachowawczość i konformizm… Prezentowana na wystawie różnorodność medialna – od mediów tradycyjnych po tzw. „nowe media”, a tym bardziej różnorodność postaw artystycznych, dostarczają argumentów za potrzebą zweryfikowania anachronicznego nakazu zachowania tzw. „czystości medialnej”.

Wyrazem – krytycznego stosunku do tych pojęć są ironiczne w tym kontekście tytuły wystaw – EX KATEDRA czy tytuł aktualnej – S M XL. W bliskim sąsiedztwie centrum handlowego powszechnie stosowany mglisty standard wielkości S (small: małe), M (middle: średnie ), L (large: duże) mimo banalnej relatywności tych pojęć, w kontekście sztuki może znaczyć podobnie, choć nie do końca to samo.

S – małe , L – duże, XL – za duże, M – w sam raz.

Najważniejsza jest IDEA. „To, jak dzieło sztuki wygląda, nie jest istotne. Jeśli ma przybrać fizyczną postać JAKOŚ musi wyglądać.” (Sol LeWitt )

Andrzej Pepłoński

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w kategoriach: wystawa

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Poznaniu

+
Dodaj swoje wydarzenie na stronie Poznań4free!
👍 fanpage ☕ postaw kawę