Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

Pracownia scenariopisarska

Pracownia scenariopisarska
spotkanie
teatr
warsztaty
wykład
📅 Data: czwartek, 27 czerwca 2024

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Adres: Poznań, ul. Główna 42 (pokaż na mapie)


Dawno temu w Glutendorfie stał ceglany budynek, a w nim teatr. Po pracy w fabryce chodziło się wtedy na próby robotniczych zespołów teatralnych, a w sezonie na przedstawienia, koncerty i wieczorki.

Historia poznańskiej dzielnicy Główna to historia teatru ludowego, który stał przy ulicy Głównej 38. To historia robotników i robotnic organizujących spektakle i wydarzenia kulturalne dla robotników. Dziś powiedzielibyśmy, że był to teatr tworzony przez społeczność lokalną dla społeczności lokalnej. Teatr bliski codzienności — realizujący potrzeby odbiorców, a nie ambicje twórców. Na Głównej działał od początku XX do końca lat 30. Później popadał w ruinę. W 2022 roku decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego ceglany budynek zniknął z mapy dzielnicy.
***

Pracownia scenariopisarska jest zaproszeniem do współtworzenia rekonstrukcji idei teatru ludowego, który do dziś stanowi ważną część tożsamości lokalnej wieloletnich mieszkańców i mieszkanek Głównej. Poznańska reżyserka, dramaturżka i aktorka Ewa Kaczmarek (Laura Leish) oraz teatrolog i pedagog teatru Daniel Stachuła chcą przywrócić dzielnicy pamięć o miejscu, którego już nie ma, oraz zastanowić się nad tym, jak współcześnie może wyglądać teatr tworzony oddolnie.

𝗪 𝗿𝗮𝗺𝗮𝗰𝗵 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶 𝗽𝗼𝘄𝘀𝘁𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗰𝗲𝗻𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗽𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝘀𝗽𝗲𝗸𝘁𝗮𝗸𝗹𝘂 „Dawno temu w Glutendorfie” oraz zostaną poruszone następujące zagadnienia:
🔸wywiad jako metoda artistic research,
🔸podstawowe techniki dramaturgiczne,
🔸konstrukcja bohatera w dramacie / scenariuszu,
🔸re/mix i prze-pisanie jako metoda pracy dramaturga,
🔸warsztat dramaturga / scenarzysty,
🔸konwencje i poetyki scenariusza / dramatu / tekstu przeznaczonego na scenę,
🔸wykłady na temat: teatru ludowego na Głównej, teatru dokumentalnego / teatru faktu / teatru społeczności lokalnych.

Działania pracowni są skierowane do osób, które podjęły już pierwsze próby dramaturgiczne/scenariopisarskie, chcą rozwijać swoje zainteresowania oraz szkolić warsztat pod okiem doświadczonych twórców/czyń teatralnych.
***

🔸Pracownia scenariopisarska🔸
czwartki, godz. 18.00
20 i 27 czerwca oraz 4 i 11 lipca
Fyrtel Główna (ul. Główna 42)
zapisy: [email protected], 789 311 619
***

Zadanie „(Re)konstrukcja tradycji — główieński ludowy teatr chłopsko-robotniczy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Premiera spektaklu „Dawno temu w Glutendorfie” zaplanowana na 22 września towarzyszy poznańskiemu festiwalowi OFF Opera.
___

grafika: Jakub Haremza

To wydarzenie już minęło.

Zobacz też...

Dodaj swoje wydarzenie na stronie Poznań4free!
Dołącz do naszych Fanów!
Wesprzyj działalność serwisu Poznań4free!
wróć na stronę główną